" М.Сервантес: “Історія - скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього”

Галицько-Волинське князівство

Тема 6. Галицько-Волинське князівство

Попередня вступна інформація:

Галицько-Волинське князівство – Південно-Західне руське князівство, утворене шляхом об’єднання Галицького та Волинського князівств у 1199 р. Романом Мстиславичем. З другої половини ХІІІ ст. князівство стає королівством. Галицько-Волинська держава вважається першою власне українською державою.
У VI – ІХ ст. на землях сучасних Галичини і Волині існували потужні родоплемінні союзи: дуліби, бужани, уличі, білі хорвати, волиняни.
Землі Галичини і Волині були приєднані до Київської Русі в боротьбі з Польщею Володимиром та Ярославом протягом Х – ХІ ст.
На середину ХІ ст. землі Галичини і Волині остаточно закріпилися у складі Руської держави. Столицею усіх західноруських земель було місто Володимир, де знаходився княжий престол. Київські монархи довгий час утримували ці стратегічно важливі території, уберігаючи їх від дроблення на удільні князівства.
 УТВОРЕННЯ ГАЛИЦЬКОГО КНЯЗІВСТВА
Галицькі землі вибороли собі незалежність від Києва наприкінці ХІ ст. У 1141 - 1152 рр. галицькі землі були об’єднані Володимирком Володаровичем в єдине удільнеГалицьке князівство зі столицею в м. Галич. За правління сина ВолодимиркаЯрослава Осмомисла (1153 – 1187) Галицьке князівство розквітло, досягло найбільшої могутності й поставило під свій контроль землі сучасної Молдови і Придунав’я.
У 1187 – 1189 рр. триває боротьба за галицький престол, а у 1189 – 1199рр. у Галичині  править князь Володимир Ярославич.
Галицьке князівство характеризується сильною владою місцевих бояр, які подекуди чинили опір князівській владі здійснюючи свою політику.
Бояри – землевласники на Русі, які займали друге, після князів, панівне становище в управлінні державою
 УТВОРЕННЯ ВОЛИНСЬКОГО КНЯЗІВСТВА
Волинські землі стають незалежними від Києва в 60-ті рр. ХІІ ст. До цього Волинь вважалася спільною землею руських князів. Її виділення в окреме князівство розпочав київський князь Ізяслав Мстиславич, онук Володимира Мономаха. Його син Мстислав Ізяславович зумів забезпечити Волинь своїй родині, і з того часу Волинська земля розвивалась як незалежне князівство.
 УТВОРЕННЯ ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОГО КНЯЗІВСТВА
У 1199 р. волинський князь Роман Мстиславович об’єднав Галицьке й Волинське князівства, а також опанував Києвом у 1202 р. і створив сильну державу із центром у м. Володимир. До складу цієї держави входила більшість українських земель: між Дніпром і Карпатами. Літописець називав Романа Мстиславича першим самодержцем на Русі. У1205 р. Роман Мстиславич загинув у битві під Завихвостом під час сутички зполяками.
Після смерті Романа Мстиславича галицькі бояри прогнали за межі князівства його дружину й малолітніх синів Данила та Василька. Починається період усобиць у Галицько-Волинському князівстві. У цей час у внутрішні справи князівства втрутилисяПольща й Угорщина.
Протягом 1212 – 1214 рр. у Галичі править боярин Владислав Кормильчич, який оголосив себе князем. Це єдиний випад в історії Русі, коли князівський престол займав боярин.
РОЗКВІТ ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
ПРАВЛІННЯ
ДАНИЛА РОМАНОВИЧА ГАЛИЦЬКОГО
(1238-1264)
 У 1229 р. Данило, син Романа Мстиславича, опанував Волинню, у 1238 р. Галичиною, а в 1239 р. підкорив собі Київ, де посадив свого воєводу Дмитра, який за рік захищатиме місто від нападу монголів.
У 1238 р. князь Данило Романович розгромив у битві під Дорогочиним німецьких лицарів-хрестоносців Тевтонського ордену.
Після навали монголів, Данило Романович був змушений поїхати у 1245 – 1246 рр. у Золоту Орду за ярликом й визнати свою залежність від Золотої Орди. Однак він готувався до боротьби проти монголо-татар, будував укріплення на Поділлі, Волині й Київщині, карав тих, хто співробітничав з татарами.
У 1245 р. Данило переміг у битві під Ярославлем угорсько-польські війська та війська непокірних галицьких бояр.
Для боротьби з монголами князь Данило намагався організувати анти монгольську коаліцію у складі європейських християнських держав: Польщі, Угорщини, Литви, Ватикану, Тевтонського ордену тощо. До боротьби з монголами Данило намагався залучити голову католицької церкви папу римського Інокентія IV. Сподіваючись на те, що папа римський організує хрестовий похід європейських лицарів проти монголів, Данило погодився на релігійну унію (союз) і в 1253 р. у м. Дорогочин прийняв від римського папи королівську корону. З цього часу Галицько-Волинське князівство стаєкоролівством. Дана релігійна унія передбачала, що руська православна церква на підконтрольній Данилові території підпорядковувалась голові католицької церкви папі римському. На руські землі активно почали приїжджати католицькі священики.
Однак ідея хрестового походу проти монгол так і не знайшла підтримки. У 1254- 1255 рр. Данило самотужки відбивав набіги монгольського воєводи Куремси. Однак після нового набігу під керівництвом баскака Бурундая в 1259 р. Данило знову був змушений визнати владу Орди й зруйнувати укріплення.
Також Данило проводив політику економічного й культурного розвитку своєї держави. Він побудував такі міста як Львів, Пагорб, Холм, Дорогочинта інші. Місто Львів було засноване у 1256 р. на честь сина Данила Лева, м. Холм було засноване у 1237 р. і сталостолицею держави за часів князювання Данила.
Помирає Данило у 1264 р. Під час усього періоду правління Данило управляв державою разом зі своїм братом Васильком, який мало займався державними справами, але знаний як книжник і філософ.
 ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКЕ КНЯЗІВСТВО
ЗА НАЩАДКІВ ДАНИЛА
ЗАНЕПАД ДЕРЖАВИ
Після смерті Данила княжив його син Лев (1264 – 1301), який намагався знайти компроміс із монголами й брав участь у їхніх походах на Польщу. ПРиєднав Люблінську землю.Спроба князя Лева захопити Литву призвела до розриву з Волинським князівством. У 1270-х рр. Лев переніс столицю держави у Львів, де вона перебувала до 1340 р. 
Син Лева князь Юрій І (1301 – 1308) знову об’єднав Галицьке й Волинське князівства. Держава Юрія І мала світовий престиж. Самого Юрія І називали «король Руський, Волинський, князь Київський, Володимиро-Волинський, Галицький, Луцький, Дорогочинський». Юрій І був другим руським князем, який мав титул короля. Під час правління Юрія І голова православної церкви константинопольський патріарх Атанасій погодився на створення у 1303 р. Галицької митрополії. Зі смертю Юрія І закінчується період розквіту Галицько-Волинського князівства.
Сини Юрія І Лев ІІ і Андрій І (1308 – 1323) правили спільно в Галичині й на Волині. Обидва князі загинули, захищаючи свою країну від монголо-татар. Із цими князями закінчується пряма династія по чоловічій лінії Романовичів (нащадків засновника держави Романа Мстиславича).
У 1325 р. рада бояр обрала галицьким князем поляка католика Болеслава, який мав родинні зв’язки з руськими князями роду Рюриковичів. Болеслав, зійшовши на престол, взяв ім’я Юрія ІІ і прийняв православ’я. Юрій ІІ Болеслав (1325 – 1340), одружений на дочці великого литовського князя Гедиміна, був у союзі з Литвою й Німеччиною. Він допомагав німецьким колоністам опановувати руські землі. Сприяв поширенню католицизму в князівстві. При ньому збільшилося число іноземців при дворі. Це обурило галицьких бояр, які у 1340 р. отруїли Юрія ІІ.
Смерть Юрія II у 1340 р. поклала кінець незалежності Галицько-Волинського князівства. Почався період боротьби за Галичину і Волинь, який закінчився поневоленням цих земель сусідніми державами. На Волині був визнаний князем литовець Любарт-Дмитро, син литовського князя Гедиміна, а в Галичині реальну владу захопили місцеві олігархи на чолі з боярином Дмитром Дядьком. У 1349 р. польський король Казимир III організував проти Галицько-Волинського князівства великий похід, захопив галицькі землі і розпочав війну з литовцями за волинські. Довготривалий конфлікт між Польщею і Литвою закінчився у 1392р. тим, що Галичина увійшла до Польського королівства, а Волинь – до Великого князівства Литовського. Закарпаття опинилося під владою Угорщиний залишалося там до 1918 р. Буковина після розпаду Галицько-Волинського держави була приєднана до Молдавського князівства, у складі якого вона перебувала до 1774 р.


Історія України. Тест 6. Галицько-Волинське князівство

Завдання з вибором однієї правильної відповіді. До кожного завдання подано чотири варіанти відповіді, з яких лише один правильний. 
1.Оберіть князя, який утворив у 1199 р. Галицько-Волинське князівство:
А) Ярослав Осмомисл
Б) Роман Мстиславович
В) Данило Романович
Г) Володимир Ярославич
2.Вкажіть, в якому році Данило Галицький переміг у Ярославській битві?
А) у 1238 р.
Б) у 1240 р.
В) у 1245 р.
Г) у 1253 р.
3 .Про якого князя йдеться в уривку історичного джерела?
Божою милістю був князем і дідичем королівства Русі, … став розмножати число латинників і їх віру, …принаджував з різних країв католицьких священиків і богословів, бажаючи защепити їхню віру в русинів.
А) Данило Романович
Б) Лев Данилович
В) Юрій І Львович
Г) Юрій ІІ Болеслав
4.Що стало передумовою розпаду Галицько-Волинської держави в 1205 р.?
А) заколот галицьких бояр на чолі з боярином В. Кормільчичем
Б) загибель князя Романа Мстиславича в битві під Завихвостом
В) монгольська навала на землі Південно-Західної Русі
Г) агресія Угорщини та Польщі
5.Унаслідок якої події виникло об’єднане Галицько-Волинське князівство?
А) походу князя Романа Мстиславича на Галич
Б) походу галицького князя Ярослава Осмомисла на Володимир-Волинський
В) битви під Ярославом
Г) битви на річці Калці
6.У битві під Дорогочином Данило Галицький завдав поразки:
А) німецьким хрестоносцям
Б) угорським і польським рицарям
В) галицьким боярам
Г) монгольській орді
7.У якому місті відбулася коронація Данила Галицького?
А) у Львові
Б) у Дорогочині
В) у Холмі
Г) у Галичі
8.Основне завдання зовнішньої політики Данила Галицького в 40-60-ті рр. ХІІІ ст. полягало:
А) у зміцненні власного авторитету та отриманні королівської корони
Б) в укладенні союзу з Польщею для відсічі агресії Тевтонського ордену
В) у створенні коаліції європейських держав для боротьби із Золотою Ордою
Г) у розширенні території Галицько-Волинського князівства за рахунок сусідніх держав
9.Який князь у період роздробленості Русі зумів уперше об’єднати під своєю владою більшість земель Південно-Західної Русі?
А) Ярослав Осмомисл
Б) Роман Мстиславович
В) Ігор Святославич
Г) Володимир Глібович
10.Яке твердження характеризує внутрішню політику галицького князя Ярослава Осмомисла?
А) спорудження в Києві системи укріплень «місто Ярослава»
Б) об’єднання галицьких і волинських земель в одну державу
В) прийняття писемного зведення законів «Правда Ярослава»
Г) боротьба зі спробами бояр втручатися в державні справи
11.Для якого князівства найбільше притаманними були тенденції соціально-політичного розвитку країн Західної Європи?
А) Київського
Б) Галицького
В) Переяславського
Г) Чернігівського
12.Визначте, з якими подіями пов’язаний уривок з історичного джерела.
Була рада всіх князів у місті Києві, і вирішили на раді так: «Краще нам зустріти їх на чужій землі, ніж на своїй». На раді були Мстислав Романович київський, Мстислав ковельський і чернігівський і Мстислав Мстиславович Галицький – вони були старійшими князями Руської землі.
А) битвою під Дорогочином
Б) битвою на річці Калці
В) битвою під Ярославлем
Г) битвою на річці Альті
13.У боротьбі з ким Папа Римський обіцяв допомогу Данилу Галицькому?
А) з німецькими хрестоносцями
Б) з монголами
В) з литовцями
Г) з поляками та угорцями
14.Який наслідок мала перемога війська Данила Галицького в битві з об’єднаними силами угорців, поляків і галицьких бояр під Ярославом?
А) відновлення єдності Галицько-Волинської держави
Б) приєднання до князівства земель між Сяном і Тисою
В) визнання васальної залежності від хана Золотої Орди
Г) укладення союзницької угоди з Тевтонським орденом
15.Яка пам’ятка давньоруської літератури містить такі настанови?
…Паче всього – убогих не забувайте, годуйте й подавайте сироті… не давайте сильним погубити людину… гордості не майте в серці і в умі. Старих шануй, як отця, а молодих – як братів. Лжі бережися, і п’янства, і блуду, бо в сьому душа погибає і тіло. А се вам основа всього: страх божий майте вище над усе…
А) «Слово о полку Ігоревім»
Б) «Руська правда» Ярослава Мудрого
В) «Повчання дітям» Володимира Мономаха
Г) «Слово про закон і благодать» митрополита Іларіона
16.Після занепаду Галицько-Волинської держави за її спадщину боролися:
А) Велике князівство Литовське, Польща, Угорщина
Б) Польща, Тевтонський орден, Московське князівство
В) Велике князівство Литовське, Золота Орда, Молдавське князівство
Г) Велике князівство Литовське, Московське князівство, Угорщина
Завдання на встановлення відповідності. До кожного завдання подано інформацію, позначену цифрами (ліворуч) і буквами (праворуч). Щоб виконати завдання, необхідно встановити відповідність інформації, позначеної цифрами та буквами (утворити логічні пари).
 17.Установіть відповідність між висловами та іменами князів, яким вони належать.
1. «Іду на Ви!»
2. «Кожен хай держить отчину свою…»
3. «Хай буде се мати городам руським!»
4. «О, тихіша лиха честь татарська»
А) Аскольд
Б) Олег
В) Святослав Ігоревич
Г) Володимир Всеволодович
Д) Данило Романович
18.Установіть відповідність між датами і подіями.
1. битва на р. Калка
2. напад монголо-татар на землі Волині
3. об’єднання Галицького і Волинського князівств
4. коронація князя Данила Романовича
А) 1199 р.
Б) 1223 р.
В) 1256 р.
Г) 1253 р.
Д) 1241 р.
19.Встановіть відповідність між історичними особами та подіями.
1. Юрій І Львович
2. Дмитро
3. Роман Мстиславович
4. Юрій ІІ Болеслав
А) отруєний галицькими боярами
Б) утворив галицьку митрополію
В) заснував м. Львів
Г) загинув у сутичці з поляками
Д) керував обороною Києва від нападу Батия
Завдання на встановлення правильної послідовності. До кожного завдання подано перелік подій, позначених буквами, які потрібно розташувати у правильній послідовності, де перша подія має відповідати цифрі 1, друга – цифрі 2, третя – цифрі 3, четверта – цифрі 4.
 20.Установіть хронологічну послідовність подій, описаних літописцем.
А) Військо склавинів, перейшовши ріку Істр, почало творити жахливе зло… Вбиваючи і забираючи в рабство всіх дорослих людей… і грабуючи майно…
Б) І коли приблизився Ігор до полків своїх, то поїхали (половці) навпоперек, і тут схопили його… І схоплений Ігор бачив брата Всеволода… і просив він душі смерті, щоби не бачити його загибелі…
В) …І оддав Данило Київ у руки Дмитрові, (щоб) удержати (город) проти іноплемінних народів, безбожних татар.
Г) Рушив…(Він) на Дунай на Болгар, і в битві переміг… болгар. І взяв він вісімдесят міст по Дунаю, і сів, князюючи, тут, у Переяславці, беручи данину з греків…
 21.Установіть хронологічну послідовність подій.
А) Розгром Данилом Галицьким німецьких хрестоносців під Дорогочином
Б) Вигнання малолітніх синів Романа Мстиславича Данила й Василька з Галича
В) Захоплення Романом Мстиславичем Києва
Г) Подорож Данила Галицького до Золотої Орди за Ярликом
22.Установіть хронологічну послідовність подій.
А) …Уперше прийшли печеніги на Руську землю і, вчинивши мир з Ігорем, пішли до Дунаю
Б) …Підняв диявол розлад серед… Ярославичів. І пішли Святослав і Всеволод проти старшого брата Ізяслава, князя київського старшого сина Ярослава
В) …Лиха честь татарська! Данило Романович, що є князем великим, сидить на колінах перед ханом і хлопом ординським себе називає
Г) …Я сів Олег у Києві, і мовив: «Хай буде се мати городам руським!»
Завдання з вибором трьох правильних відповідей із шести запропонованих варіантів відповіді (з короткою відповіддю множинного вибору). До кожного завдання пропонується шість варіантів відповіді, серед яких лише три правильні.
 23.Які поняття стосуються монгольського панування на землях Русі?
1. яничари
2. улус
3. баскаки
4. смерди
5. ярлик
6. «із варяг у греки»
24.Які події історії Київської Русі пов’язані з діяльністю князя Володимира Мономаха?
1. Об’єднання руських князів для боротьби з проти половецької загрози
2. Запровадження перших писаних законів
3. Запровадження нової системи престолонаслідування
4. Хрещення Русі
5. Скликання князівських з’їздів (снемів)
6. Розбудова Києва – будівництво «міста Володимира»
25.Які твердження характеризують основи господарювання, суспільний устрій та духовний світ давніх слов’ян?
1. Вели осілий спосіб життя, провідною галуззю господарства було землеробство
2. У мистецтві був поширений «звіриний» стиль
3. Їхні племена очолювали вожді або царі, що мали необмежену владу над одноплемінниками
4. Прокопій Кесарійський зазначав, що вони «одного бога, який надсилає блискавку, визначають єдиним володарем усіх і жертвують йому кров і всяку худобу»
5. Основою їхнього господарства було кочове скотарство
6. За свідченнями сучасників, вони не скорялися владі якоїсь однієї людини, а жили так, як вирішувала громада


1 комментарий:

  1. кредитна компанія, яка надає мені кредит у розмірі 5 000 000,00 доларів Коли інші кредитні інвестори нехтують моєю пропозицією, але містер Бенджамін Лі надає мені позику на успіх. Вони безпосередньо беруть участь у фінансуванні позики та проекті з точки зору інвестицій. вони надають фінансові рішення компаніям та особам, які шукають доступу до фондів ринків капіталу, вони можуть допомогти вам фінансувати ваш проект або розширити свій бізнес .. Контакт по електронній пошті :::: Також lfdsloans@outlook.com або Напишіть номер WhatsApp на 1- (989 -394-3740)

    ОтветитьУдалить